Nadchodzi taki moment w życiu malucha, że wraz z wiekiem, zmieniają się jego nie tylko preferencje, ale również zapotrzebowania. Związane są one z potrzebą większej prywatności, koniecznością nauki, czy po prostu różnych formy rozrywki. Dlatego też w pewnym momencie musimy mieć świadomość tego, przy dziecku będą potrzebne słuchawki. Jednak wybór tego sprzętu wcale nie jest zadaniem łatwym i nierzadko stanowi twardy orzech do zgryzienia. Powinniśmy podczas wyboru kierować się nie tylko jakością dźwięku, czy świetnie prezentującym się wyglądem konkretnego modelu, ale należy zwrócić uwagę również na palmety i bezpieczeństwo konkretnych słuchawek. Jakie słuchawki dla dziecka warto wybrać? Jakie rozwiązanie będzie jednocześnie modne i praktyczne?
Słuchawki dla dzieci – wynik chwilowej mody czy praktyczne rozwiązanie?
Niewątpliwie w ostatnich latach słuchawki dla dzieci zostały okrzyknięte modnym gadżetem. Można je było spotkać zarówno wśród młodzieży, starszych uczniów, ale coraz częściej korzystają z nich nawet maluchy w wieku przedszkolnym. Ponadto, jeżeli przyjrzymy się dokładnie, zauważymy, że ulicę bywają przepełnione młodymi ludźmi, którzy zazwyczaj spacerują w słuchawkach.
Warto przywołać tutaj jeszcze jeden ważny argument, gdyż w dobie pandemii słuchawki okazały się nie tylko fanaberią miłośników muzyki, czy także gier komputerowych i podobnych rozrywek, ale były konieczne, gdy odbywało się zdalne nauczanie. Ponadto wspomnieć również należy, że słuchawki były nazywane również nam, dorosłym, kiedy pracowaliśmy lub ciągle pracujemy na home office, przebywając w domu również z dzieckiem, by nie zakłócać sobie wzajemnego korzystania z komputera, konieczny był zakup słuchawek.
Jakie słuchawki dla dzieci wybrać?
Przede wszystkim słuchawki powinny być funkcjonalne, bezpieczne, a także warto zwrócić uwagę na takie modele, które świetnie sprawdzą się zarówno podczas nauki, jak i zabawy. Jednak musimy pamiętać o tym, że wybierając słuchawki dla dzieci, powinniśmy zwrócić także na uwagę na dopuszczalny poziom głośności w słuchawkach dla dzieci. Nie bez powodu wielu rodziców ma obawy, czy tak naprawdę w ogóle mogą używać tego typu gadżetów. Ich niepokoje wcale nie są bezpodstawne, gdyż narząd słuchu bywa bardzo podatny i wrażliwy na uszkodzenia, dlatego dzieci powinny korzystać ze specjalnych słuchawek, które są dedykowane do ich konkretnego wieku. Niestety, ale zwykłe słuchawki mogą niekiedy przekroczyć bezpieczny dla dzieci poziom dźwięku nawet o 50%, a jak wiemy, nawet krótkotrwałe narażenie na dźwięk o takim natężeniu może doprowadzić do uszkodzenia słuchu malucha. Dlatego, jeżeli wybieramy słuchawki dla dzieci, powinniśmy zwrócić uwagę na funkcję limitera, który ograniczy poziom natężenia dźwięku. Idealnym rozwiązaniem dla dzieci będą słuchawki z maksymalną głośnością do 85 decybeli.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wspomnieliśmy już o tym, że słuchawki dla dzieci powinny mieć limit głośności. W temacie bezpieczeństwa należy również zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane te gadżety, szczególnie wtedy, kiedy stawiamy na rozwiązania douszne. Zdecydowanej większości spotkamy rozwiązania wykonane z plastiku, jednak nie powinien on zawierać bpa, czyli związku wykorzystywanego do produkcji tworzyw sztucznych, mającego negatywny wpływ na zdrowie.
Warto również wiedzieć, że słuchawki dla dzieci mogą być douszne, jak i nauszne. Dla małych dzieci z pewnością lepszym rozwiązaniem będą słuchawki nauszne, gdyż okażą się bardziej bezpieczna dla wrażliwych uszu dzieci. Możemy je również stosować długotrwale bez narażania narządu słuchu. Ponadto są bardziej higieniczne i świetnie tłumią dźwięk z zewnątrz. Starsze dzieci mogą zdecydować się na słuchawki douszne, gdyż są lekkie i poręczne. Należy jednak pamiętać o zachowaniu higieny, aby słuchawki nie przyczyniały się do nawracających zapaleń ucha.
Podsumowanie
Warto zwrócić również uwagę na to, że słuchawki dla dzieci mogą być także przewodowe lub bezprzewodowe. Niewątpliwie na rynku znajdziemy coraz więcej model i bezprzewodowych i z pewnością warto wybrać takie rozwiązanie. Zwróćmy jednak uwagę na czas pracy baterii po pełnym naładowaniu, zasięg pracy na bluetooth i możliwości przechowywania takiego rozwiązania. Niewątpliwie słuchawki powinniśmy dobierać odpowiednio do wieku dziecka.