0

Jakie głośniki najlepiej wybrać do samochodu?

Oprócz tego, że zwracamy uwagę na różnego rodzaju parametry naszego samochodu w trakcie jego wyboru i późniejszego zakupu, coraz częściej ważne dla nas jest również dobre nagłośnienie. To właśnie ono pozwala nam pokonać nawet najdłuższą i wyczerpującą w trasę, zapewniając rozrywkę i przyjemną atmosferę. Jednak znalezienie odpowiedniego sprzętu audio, który świetnie sprawdzi się w samochodzie, może przysporzyć nam wielu trudności i wzbudzić sporo dylematów. Czym zatem należy kierować się, wybierając głośniki do naszego auta? Zastanówmy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Czym wyróżniają się dobre głośniki samochodowe?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że pojęcie „dobre głośniki samochodowe” może być dla wielu osób nietożsame i nieść różne znaczenie. Jednak niewątpliwie wspólnym mianownikiem, który łączy wszystkie dobre głośniki, nadające się do samochodów jest fakt, że nadają one utworom muzycznym głębokie oraz czyste brzmienie. Sprawa wygląda trochę podobnie jak w przypadku wyboru dobrego sprzętu audio do naszego domu. Jednak, jeżeli chcemy osiągnąć najlepszej jakości dźwięk, Musimy pamiętać o tym, by zainwestować w odpowiedni sprzęt. Z pewnością przypadkowe rozwiązania się tutaj nie sprawdzą. Warto zatem wiedzieć, że głośniki samochodowe dzielimy na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich będą głośniki stożkowe, czyli podstawowe rozwiązania, które są niewątpliwie atrakcyjne cenowo. Drugim rodzajem są głośniki szerokopasmowe, nazywane też koaksjalnymi. To rozwiązanie zostało wyposażone w jeden duży głośnik, który odpowiedzialny jest za niskie tony, a w nim znajdują się elementy wysokotonowe. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, w które pomoże nam uzyskać jeszcze lepszą jakość dźwięku. Warto rozważyć taką opcję, jak zakup zestawu głośników i rozmieszczenie ich w samochodzie w taki sposób, by móc uzyskać efekt stereo. Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, że za pracę głośników wysokotonowych odpowiedzialna jest również membrana, a dokładniej zarówno jej rozmiar, jak i materiał, z którego została wykonana. Zasada tutaj jest prosta – im większa membrana i wyższej jakości tworzywa, to możemy liczyć na to, że uzyskamy lepsze brzmienia.

Na tym etapie wspomnijmy jeszcze również o tym, że dobre głośniki basowe wyposażone Zostały w mocno membranę aluminiową. Membrana z polipropylenu dobrze z kolei przenosi niskie tony. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, takie jak membrana papierowa, ale rozwiązanie jest to najmniej polecane. Niewątpliwie nie możemy tutaj liczyć na spektakularne doznania foniczne. 

Głośniki samochodowe a moc i pasmo przenoszenia

Dobre głośniki samochodowe charakteryzują się odpowiednią wartością mocy, która musi być minimum półtora razy większa od mocy wybranego wzmacniacza. Zatem zanim dokonamy zakupu, powinniśmy zapoznać się ze specyfikacją produktu, którą deklaruje producent. Oznacza to więc, że należy zwrócić uwagę na parametr zwany RMS, czyli stałą wartość mocy. Na opakowaniu głośnika znajdziemy najczęściej oznaczenie mocy szczytowej, czyli wyższej od interesującego nas parametru. Jednak warto wiedzieć, że ta moc szczytowa uzyskiwany jest tylko i wyłącznie przez moment. Podana wartość nie świadczy o tym, z jaką mocą będziemy mogli słuchać muzyki w trakcie jazdy i korzystać z naszego sprzętu audio w samochodzie. Drugi parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest także pasmo przenoszenia. Otóż pasmo przenoszenia odpowiedzialne jest za lepsze odwzorowanie dźwięków niskich, jak również wysokich tonów. Na tym etapie możemy wspomnieć, że większość ludzi słyszy wyłącznie pasmo przedziale 16 Hz do 20 kHz.

Podsumowanie

Inwestycja w głośniki samochodowe nie powinna być podejmowana pochopnie. Otóż w sklepach znajdziemy różnego rodzaju rozwiązania, które niewątpliwie zachęcają nas nie tylko wizualnymi aspektami i atrakcyjnymi cenami, ale również zdają się być mocno kuszące podczas testowania w salonach. Jednak musimy pamiętać o tym, że w samochodzie dźwięk rozchodzi się inaczej i niewątpliwie ten aspekt należy przede wszystkim uwzględniać podczas zakupów.